Nálunk nincs karácsony bejglik nélkül. Nagyon sokáig cukrászdában szereztem be a őket. A mákosat és a diósat is. Olyan 7-8 évvel ezelőtt azonban úgy döntöttem, én fogom sütni a bejgliket, ugyanis a cukrászdában olyan drága lett, hogy hiába voltak nagyon finomak, sajnáltam rájuk a pénzt. Főzni-sütni meg szeretek, úgyhogy azt sem bánom, hogy több mint egy fél napig tart megcsinálni őket. A bejgli tésztáját Anyukám receptje szerint készítem, a tölteléket pedig sok-sok különböző bejgli recept elolvasása után saját magam alkottam. A mákosat is és a diósat is. Mindenki szereti őket. Most a diósat ismertetem, nekem ez a kedvencem, kandírozott narancshéj is van benne.
Hozzávalók:
- 1 fél narancs héja
- 10 evőkanál kristálycukor + 1-2 marék cukor
- 3x fél liter víz
töltelék:
- 22,5 dkg darált dió
- 1,5 dl tej
- 1 zacskó vaníliás cukor
- 10 dkg kristálycukor
- 2 evőkanál méz
tészta:
- 30 dkg bejgli liszt vagy kelt tészta liszt
- 1,5 dl tej
- 1,5 evőkanál kristálycukor
- fél zacskó instant élesztő
- 1 csipet só
- fél dl étolaj
Elkészítés:
Megcsináljuk a tölteléket. A megtört diót megdaráljuk, majd a többi töltelékhez való hozzávalóval együtt egy lábosba tesszük, és alacsony hőfokon forrásig, majd forráson kb. 5 percig főzzük. Hagyjuk hűlni.
A narancshéjjal folytatjuk. Egy nagy narancsot megmosunk, meghámozunk, majd a héjak felét nagyjából egyforma vékony (4-5mm széles) csíkokra vágjuk. Beletesszük őket egy lábosba, felöntjük kb. fél liter vízzel, és forrásig főzzük. Aztán leszűrjük, majd ismét a lábosba tesszük a narancshéjakat, felöntjük kb. fél liter vízzel, és ismét forrásig főzzük. Ekkor megint leszűrjük. A narancshéj-darabokat megint betesszük a lábosba, megint felöntjük fél liter vízzel, de teszünk hozzá 10 púpos evőkanál kristálycukrot. Közepes lángon főzzük. Ez hosszabb folyamat lesz, mert valójában meg kell várni, amíg elfő a víz, és cukorszirupban főnek a héjak. Ha idáig eljutottunk, a sütőt előmelegítjük 100 fokra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, rátesszük a narancshéjakat úgy, hogy ne maradjanak összetapadva, majd 1, esetleg 2 marék kristálycukorral megszórjuk őket. Ezután betesszük a 100 fokos sütőbe alul-felül funkcióra, és 60 percig sütjük őket. Ez volt a kandírozás. Kicsit hűlni hagyjuk, majd a csíkokat egyforma kockákra vágjuk, végül ezeket a narancshéj-kockákat belekeverjük a töltelékbe.
Elkészítjük a tésztát. A tejet egy tálkába öntjük, adunk hozzá fél evőkanál cukrot, meglangyosítjuk, majd beleszórjuk az élesztőt, és azt felfuttatjuk. A többi hozzávalót addig egy nagy tálba tesszük, és ha az élesztő felfutott, azt is hozzáadjuk, és tésztát gyúrunk a kezünkkel. Akkor jó a tészta, ha egyben marad, és elválik a táltól és a kezünktől. Ezután téglalap alakúra kinyújtjuk, jó vékonyra, majd a tölteléket egyenletesen elkenjük rajta úgy, hogy a szélein 1 cm tészta üres maradjon. Ekkor a hosszabbik oldalánál fogva jó szorosan feltekerjük, betesszük a sütőpapírral kibélelt tepsibe, lefedjük egy tiszta konyharuhával, és nagyjából 1,5 órán át kelni hagyjuk.
Ha letelt a másfél óra, a sütőt előmelegítjük 180 fokra. Egy tojást feltörünk, és külön edénybe tesszük a sárgáját, külön tálkába a fehérjét. Egy erre szolgáló ecsettel előbb a sárgájával kenjük meg a bejglinket, majd 10-15 perc múlva a fehérjéből is kenünk rá egy réteget, ettől fényes lesz a bejgli külseje. A tetejére helyezhetünk pár darab dióbelet dekorációnak. Majd betoljuk a sütőbe, és 40-45 percig sütjük alul-felül funkción. Tűpróbával ellenőrizhetjük, hogy valóban jó-e. Ha az, kivesszük a sütőből, megvárjuk, míg kihűl, aztán szeletelhetjük is.