Ha valaki igazán finom marhahúslevest szeretne készíteni, kövesse ezt a receptet! Szakácstól kaptam. Történt ugyanis, hogy az unokaöcsém megnősült, házat vett, és elmentünk hozzájuk vendégségbe. Olyan isteni marhahúslevest főzött nekünk a felesége, hogy ihaj. Nem véletlen, hiszen szakács. Nyilván elkértem tőle a receptet, és az sem riasztott vissza, hogy a levest 8, azaz nyolc órán át kell főzni. Ő lúdgége tésztával tálalta, de azt mondta, eperlevéllel is nagyon jó. Hát akkor következzen a recept, amely alapján otthon is 4 csillagos étteremhez méltó marhahúslevest főzhetünk. Én már kipróbáltam, és szinte tökéletesen olyan jó levest főztem, mint amilyet az unokaöcsém felesége. Kell hozzá egy igazán nagy lábos, 4-5 literes.
Hozzávalók:
- 2 darab marhahúsos csont
- 20-40 dkg marhalábszár
- 1 nagy fej vöröshagyma
- leveszöldségek (sárgarépa, gyökér, karalábé, zeller, krumpli, petrezselyem)
- 1-2 evőkanál ételízesítő
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 5-6 szem feketebors
- kevés köménymag - egész
- ha szükséges, só
- víz (mértéke a lábosunktól függ)
Elkészítés:
A húsos csontokat és a lábszárat alaposan megmossuk, betesszük a nagy lábosunkba, és minimum a lábos háromnegyedéig engedünk bele vizet. A vízbe teszünk egy megmosott, de pucolatlan vöröshagymát, nemcsak az íze miatt, a hagyma vörös héja szép színt kölcsönöz a levesnek. Ugyancsak beletesszük a fokhagymagerezdeket, a borsot, a köménymagot, egy kevés ételízesítőt, és lassú lángon elkezdjük főzni. Lassú lángon, ez nagyon fontos. A víznek nem szabad forrnia, legfeljebb csak gyöngyöznie, így is megfő majd benne minden. Ha forrni engedjük, zavaros lesz a leves. És csúnya... Szóval főzzük 6-7 órán keresztül, majd a megpucolt leveszöldségeket beletesszük, kivéve a petrezselymet. A levestésztát is kifőzzük. Szépen megfőnek a zöldségek is, mire a 8 órát eléri a főzési idő. Ekkor megkóstoljuk, és ha szükséges, ételízesítőt vagy sót adunk hozzá, végül apróra vágott, friss petrezselymet hintünk a tetejére.
Ha gusztán szeretnénk tálalni, akkor a húsokat és a zöldségeket kiszedjük, és nagyjából egyforma kockákra vágjuk őket. (Ezt még gyakorolnom kell.) Külön tálban tesszük az asztalra a felkockázott húst, külön tálban a felkockázott leveszöldségeket és külön tálban a gyönyörű levest. Persze a tésztát is külön tálba tesszük. Így mindenki mindenből tetszése szerint szedhet a tányérjába.