Szenteste mindig van nálunk halászlé, ez az egyik főfogás. Szerencsés vagyok, mert a férjem családjában is ez volt a szokás, így aztán magától értetődő volt, hogy tartjuk a gyerekkorunk hagyományát. Azonban a halászlét nem én főzöm, hanem a férjem. Ebben is szerencsés vagyok, hiszen ugyanolyan finomat készít, mint amilyet Anyukám. Azért nem tétlenkedem 24-én, amíg a férjem főzi a halászlét, én feldíszítem a fát, rendbe teszem az alját, és elkészítem a második fogást. Nemcsak karácsonykor eszünk halászlét, nagyon szeretjük nyáron is, de mindig a férjem főzi. Így most az ő receptje következik. Ez az egyszerűbb, halászlékockákkal készülő verzió. A kockákat lehet halászlé sűrítménnyel helyettesíteni.
Hozzávalók:
- 4 liter víz
- 2 fej vöröshagyma
- 8 szelet ponty
- 2-4 harcsaszelet
- 1 kis keszeg
- 1 halfej (ponty vagy harcsa)
- 1 halfarok (ponty vagy harcsa)
- ikra ízlés szerint
- haltej ízlés szerint
- só ízlés szerint
- őrölt pirospaprika ízlés szerint, ebből csípőset is lehet használni egy keveset.
- 4 halászlékocka
Elkészítés:
A vizet feltesszük főzni egy 5 literes fazékba, beletesszük az apróra vágott vöröshagymákat, hozzáadjuk a keszeget, a halfejet és -farkat. Vigyázni kell, hogy a halfejben ne maradjon benne a méregfog, mert keserű lesz tőle a halászlé. (Piacokon, halárusoknál jellemzően kiveszik, de érdemes otthon ellenőrizni, vagy vásárláskor rákérdezni.) Az alaplébe teszünk még egy hámozott paradicsomot összevágva, 4 halászlékockát és sót. (Túl sok só nem kell bele, mert a később belekerülő halszeletek sósak lesznek.) Ezt főzzük közepes lángon másfél órát. Közben a halszeleteket megmossuk, megkapargatjuk a bőrüket, és mindkét oldalukon jól besózzuk.
Másfél óra múlva az alaplét átpaszírozzuk egy másik nagy lábasba, a nagyobb csontokat kivesszük belőle, hogy egyszerűbb legyen paszírozni. Arra azért figyelni kell, hogy ne legyen túl sűrű a halászlé, nem baj, ha nem paszírozunk át mindent az alapléből - ízlés dolga. Kapunk egy barnás színű lét. Ezt - mivel elhűl a paszírozás során - újra melegítjük, s amikor már forró, beletesszük a halszeleteket és a pirospaprikát. Ha sótlan, sót is tegyünk bele. A halszeletek 6-8 perc alatt megfőnek. A legvégén tesszük bele a haltejet és az ikrát. Azok is megfőnek pár perc alatt. Végül szórhatunk bele kevés csípős pirospaprikát is.
Friss kenyérrel tálaljuk.